Το Γυμνάσιο Κ. Νευροκοπίου βρίσκεται στην ομώνυμη πόλη, πρωτεύουσα του Δήμου Νευροκοπίου. Ο Δήμος ανήκει στο Νομό Δράμας και βρίσκεται στο βορειοδυτικό τμήμα του. Έχει έκταση 872 τ. χλμ. και πληθυσμό 8.000 κατοίκους περίπου. Απέχει από τη Δράμα 42 χλμ. και έχει υψόμετρο 558μ. Είναι ένας από τους μεγαλύτερους σε έκταση Δήμους της Ελλάδας. Αποτελείται από 17 δημοτικά διαμερίσματα (Νευροκόπι, Αχλαδιά, Βαθύτοπος, Βώλακας, Γρανίτης, Δασωτό, Εξοχή, Κατάφυτο, Κάτω Βροντού, Λευκόγεια, Μικροκλεισούρα, Μικρομηλιά, Οχυρό, Παγονέρι, Περιθώρι, Ποταμοί, Χρυσοκέφαλος). Το σχολείο λειτουργεί με τη σημερινή οργανωτική δομή από το 1976 και είναι χτισμένο στο σχολικό συγκρότημα του Νευροκοπίου μαζί με το ΕΠΑΛ και το ΓΕΛ. Διαθέτει 2 εργαστήρια πληροφορικής (το 2ο είναι ευγενική χορηγία της εταιρίας επεξεργασίας μαρμάρων "Παυλίδης"), εργαστήριο Φυσικής - Χημείας, αίθουσα τεχνολογίας, γυμναστήριο και τη βιβλιοθήκη του προγράμματος "Σαμοθράκη", η οποία ανήκει στο Λύκειο, αλλά εξυπηρετεί τις ανάγκες όλων των σχολικών μονάδων. Όλες οι αίθουσες διαθέτουν βιντεοπροβολέα και γραμμή internet ενώ δύο αίθουσες διαθέτουν διαδραστικό πίνακα.