Έκθεση Τεχνολογίας

{jcomments on}

Την Τρίτη 14 Μαΐου έγινε έκθεση των εργασιών των μαθητών στο κτίριο του Γυμνασίου. Οι φωτογραφίες αποτελούν δείγμα της δουλειάς που έκαναν τα παιδιά της Α' και Β' τάξης του σχολείου κατά το σχολικό έτος 2012-13 στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας.

Τα έργα-μακέτες των μαθητριών και μαθητών της Β' τάξης είναι τέσσερις (4) ομαδικές εργασίες όπου αναπαρίστανται τμήματα των κτιριακών εγκαταστάσεων και οι προαύλιοι χώροι των εργοστασίων ΚΡΙΚΡΙ, ΝΕΟΓΑΛ, ΞΑΝΘΗΣ ΡΟΔΟΠΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ.

Από τις δεκάδες ατομικών έργων και κατασκευών των μαθητριών και μαθητών της Α' τάξης επιλέχθηκαν επτά.

Αυτές οι ατομικές εργασίες αποδεικνύουν τη συνθετότητα των κατασκευών -ενσωμάτωση μηχανικής κίνησης, ενσωμάτωση ηλεκτρικού κυκλώματος- που σχεδίασαν και υλοποίησαν τα παιδιά της Α' τάξης μέσα στην αίθουσα της τεχνολογίας κατά τη διάρκεια του μαθήματος.