Εγγραφές μαθητών για το σχολικό έτος 2014-2015

Εγγραφές στα Γυμνάσια  γίνονται μόνο για τους μαθητές οι οποίοι για πρώτη φορά θα φοιτήσουν στη Α' (πρώτη) τάξη.

Για την εγγραφή μαθητή στην Α' τάξη των Γυμνασίων, ο γονέας κάθε μαθητή καταθέτει μέχρι 15 Ιουνίου, το αργότερο, στο Δημοτικό σχολείο, στην Στ' τάξη του οποίου φοιτά, σχετική δήλωση εγγραφής σε ένα από τα Γυμνάσια που λειτουργούν εκτός των αστικών κέντρων της περιοχής. Οι δηλώσεις αυτές παραμένουν στο Δημοτικό σχολείο.

Με ευθύνη του Διευθυντή του Δημοτικού σχολείου ;

α.Τα απολυτήρια μαζί με ονομαστική κατάσταση διαβιβάζονται στο Γυμνάσιο του προορισμού τους με απόδειξη.

β.Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.

γ.Το ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή-τριας.

δ. Δήλωση του γονέα κηδεμόνα για της επιλογή β΄ξένης γλώσσας