Εδώ θα βρείτε το υλικό της σχολικής γιορτής για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Η γιορτή αποτελείται από δύο μέρη.

-Στο πρώτο μέρος οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Αυτούς που υποστηρίζουν την ύπαρξη του κρυφού σχολείου και σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι πρόκειται για μύθο. Οι δύο ομάδες, με την βοήθεια συντονιστή της συζήτησης, προσπάθησαν να πείσουν το ακροατήριο για το δίκαιο των επιχειρημάτων τους.
Κατεβάστε από εδώ το κείμενο με τα επιχειρήματα και τα αντεπιχειρήματα των μαθητών.

-Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα "τηλεπαιχνίδι" γνώσεων με τον τίτλο "Το'χεις;". Οι ερωτήσεις φυσικά αφορούσαν την επανάσταση του 1821 και το δημιούργησαν τα παιδιά με την βοήθεια του λογισμικού hot potatoes. Δύο ομάδες και εδώ, παίζουν για την νίκη ενώ μπορούν να χρησιμοποιήσουν και την βοήθεια του κοινού. Οι δύο τελευταίες ερωτήσεις έκπληξη θα κρίνουν τον νικητή....
Μπορείτε να κατεβάσετε το quiz εδώ ή να παίξετε online εδώ και να μάθετε αν τελικά "Το έxετε".

Την γιορτή οργάνωσε και συντόνισε ο φιλόλογος του σχολείου μας, Γκαρμπούνης Σωτήρης.

Ακολουθούν τα βίντεο της γιορτής:

1ο Μέρος:

{youtube}HgXBEY6jrjk{/youtube}